Newsletter

„Ptaki” wylądowały w Goniądzu

Pochodzą z różnych stron kraju. 4,5 roku temu spotkali się, żeby dać początek nowej organizacji, której celem ma być ciężka praca na rzecz ochrony przyrody, a podwalinami tej pracy mają być: wiedza, pasja, odpowiedzialność, a często również obawa o przyszłość naszych Mniejszych Braci. Mowa o stowarzyszeniu „Ptaki Polskie”. Skupia się ono zwłaszcza na ochronie dzikich gatunków ptaków i ich siedlisk, ponieważ to właśnie ptaki są jednym z najważniejszych ogniw naszej przyrody i niezwykle ważnym elementem naszej bioróżnorodności.

 

Filarem organizacji jest z pewnością Jacek Karczewski – prezes PP, który zaraża ludzi swoją pasją, a bez jego wizji nie byłoby tego wszystkiego, co do tej pory udało się osiągnąć.

 

W ciągu zaledwie kilku lat członkowie stowarzyszenia rozpoczęli realizację kilku znaczących wysokobudżetowych projektów, zaangażowali się w wiele inicjatyw, przeprowadzili szereg kampanii, wśród których jedną z bardziej spektakularnych jest Ogólnopolska Społeczna Kampania Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Jestem na pTAK!, realizowana pod Honorowym Patronatem Ministra Środowiska. Jej celem jest zwrócenie uwagi na świat istniejący obok nas, na istnienia, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. – Myśmy to już dostrzegli – i zachwycili się! Teraz chcemy o tym Państwu opowiedzieć i podzielić się naszym zachwytem – mówią członkowie Stowarzyszenia. Wiodącym tematem Kampanii oraz spoiwem dla wszystkich zaplanowanych w niej działań są ptaki oraz ochrona ich przestrzeni życiowej (siedlisk). Jednocześnie pod parasolem z ptaków podejmowane są tematy ogólno-ekologiczne. Ostatecznie, poszczególne wątki Kampanii, związana z nimi publicystyka, akcje oraz wszelkiego rodzaju działania zawierają się we wspólnej przestrzeni komunikacyjnej pTAK! I tym sposobem zostały powołane do życia ogólnopolskie akcje: m.in. Szkoła na pTAK! i Ogród na pTAK! Założono ekskluzywny Klub Ptaków Polskich oraz zorganizowano liczne konkursy – oczywiście na pTAK! Poprzez kampanię zostaje dostarczona społeczeństwu wiedza i rzetelna informacja na ptasie tematy.

 

W dniach 17-19 września 2010 r. w Goniądzu nad Biebrzą odbył się pierwszy w historii Zlot Klubu Ptaków Polskich. Wzięło w nim udział ponad 250 osób. Nie zabrakło też gości specjalnych: Joanny Wierzbickiej, Braci Kłosowskich, prof. Macieja Luniaka. Uwieńczeniem pierwszego Zlotu było ustanowienie Rekord Guinnessa – 1311 osób ubranych w czarne, czerwone i białe koszulki z napisem pTAK też Człowiek! ustawiło się na goniądzkim boisku w sylwetkę bociana.

 

Kolejnym wyjściem do społeczeństwa była też zorganizowana w ramach Kampanii wystawa fotograficzna zaprezentowana w bardzo atrakcyjnym, zapewniającym dużą oglądalność miejscu – w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Przez cały lipiec 2011 roku można tam było oglądać barwną ekspozycję poświęconą ptakom. Główne hasło jakie jej towarzyszyło brzmiało „Ptak też Człowiek” i miało zwrócić uwagę widzów na fascynującą różnorodność tej rodziny zwierząt, pokazać jak piękne, mądre i inspirujące są ptaki towarzyszące nam od zawsze. Różnorodność ich barw, głosów, pomysłów na życie zaskakuje, śpiew zachwyca, a wytrzymałość podczas dalekich wędrówek onieśmiela. Odwiedzający dzięki wystawie mogli poznać wiele gatunków ptaków polskich! W trakcie jej trwania był też prowadzony cykl prezentacji pt. „4 wesela i pogrzeb, czyli jak kochają ptaki”. Wystawa została wpisana do światowej agendy obchodów Międzynarodowego Roku Bioróżnorodności ogłoszonego przez ONZ.

 

Poza wystawą, szeregiem publikacji, spotkań i prezentacji, w ramach akcji Jestem na pTAK! przeprowadzona została również kampania zewnętrzna (outdoor) pod hasłem Bądź na pTAK! – wiosną 2010 w największych aglomeracjach kraju: Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu oraz w miastach Górnego Śląska na bilbordach oraz przystankach autobusowych pojawili się: Pani Sójka, Pani Sroka i Pan Sowa. Bohaterowie tej kampanii próbują nam uzmysłowić, że nie tylko żyjemy obok siebie, ale też, że w gruncie rzeczy jesteśmy do siebie bardzo podobni i wiele na łączy.

 

Po 4,5 roku swojego istnienia Stowarzyszenie doczekało się również swojej nowej, własnej, stałej siedziby. W piątek 25 listopada 2011 r. odbyło się jej uroczyste otwarcie. Stowarzyszenie adaptowało (prace polegały głównie na przebudowie i wyremontowaniu) budynek przy ulicy Dolistowskiej 21 w Goniądzu. Tym sposobem uzyskano nie tylko miejsce do pracy, ale również do organizowania spotkań i szkoleń.

 

Życzymy PP, żeby przez kolejne lata działalności, w nowej siedzibie i komfortowych warunkach wypracowywane efekty były jeszcze bardziej spektakularne.

 

 

Tekst i zdjęcia: Łukasz Łukasik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz :)