Newsletter

Wprowadzenie:

 

Po co ewaluacja?

Ewaluacja to sposób na zdobycie odznaki tropiciela potwierdzającej umiejętności czytania przyrody (w systemie od jednej do pięciu gwiazdek).

Ocenianie nie jest jednak celem nadrzędnym, który nam przyświeca.

Mamy świadomość,  że zakres zagadnień do ewaluacji będzie wypadkową wiedzy posiadanej przez nas – ewaluatorów – dlatego zawsze będzie obarczony dozą subiektywizmu a przecież nie o to chodzi. Wiemy,  że nie każdy musi być specjalistą we wszystkich przyrodniczych dziedzinach bo nie ma na to chęci lub przestrzeni.

Dla nas ważna jest otwartość na przyrodę,  dziecinna ciekawość, chęć odnalezienia prawdy celem rozwiązania zagadki przyrodniczej…

Dlatego też traktujemy zjazdy ewaluacyjne jako formę najbardziej efektywnego uczenia się w procesie doskonalenia sztuki czytania przyrody.

 

Jak wygląda zjazd ewaluacyjny?

W ciągu trzech, kameralno-terenowych dni, mobilizujemy Was byście znaleźli odpowiedzi na 100 różnych przyrodniczych zagadnień. Odpowiadacie na pytania pisemne (ok 20 pytań), rozpoznajecie przyrodnicze eksponaty (ok 30 eksponatów), interpretujecie różne ślady obecności zwierząt w terenie (ok 50 śladów). Krótko mówiąc mobilizujecie swoje wszystkie  zasoby umysłowe, sięgacie do najgłębszych pokładów wiedzy i doświadczenia by znaleźć właściwą odpowiedź. Po indywidualnym udzieleniu odpowiedzi wspólnie poszukujemy tej właściwej i ją uzasadniamy. Jeśli trafiliście z odpowiedzią to macie ogromną satysfakcję. Jeśli mieliście lukę w wiedzy w tej danej kwestii to ją efektywnie uzupełniacie.

Osoby, które chcą poddać się ewaluacji muszą przekazywać każdorazowo swą odpowiedź ewaluatorom przed tym jak podana zostanie prawidłowa odpowiedź. Punkty za odpowiedzi będą tym samym zliczane i przekładane na stosowną ilość gwiazdek na odznace tropiciela (jedna do pięciu gwiazdek na odznace).

Osoby, które nie są zainteresowane uzyskaniem odznaki tropiciela udzielają odpowiedzi w takim samym trybie – ale nie ujawniają swej odpowiedzi ewaluatorom i tylko one mają świadomość na ile pytań udzieliły poprawnej odpowiedzi. Tym samym osoby te nie uzyskują odznaki tropicielskiej z określoną ilością gwiazdek a skupiają się jedynie na dobrej zabawie w samodoskonalenie się.

 

Zakres ewaluacji:

Interpretacja wszelkich śladów obecności zwierząt – szczególnie na podstawie:

– tropów
– odchodów
– części szkieletu
– piór
– jaj
– włosów
– poczwarek, kokonów
– gniazd

– noclegowisk
– żerowisk
– tokowisk

 

Kto może wziąć w niej udział?

– Każdy, kto czuje głód wiedzy z zakresu umiejętności czytania przyrody.

– Każdy kto chciałby mieć potwierdzony ODZNAKĄ poziom umiejętności tropicielskich.

– Każdy kto brał udział w Akademii Topienia i każdy kto nie brał a czuje, że taka forma nauki jest dla niego najbardziej efektywna.

– Każdy kto ma ochotę sprawdzić poziom swoich umiejętności czytania przyrody.

– Każdy, kto ma ochotę poznać ludzi podobnie zakręconych na punkcie czytania przyrody.

 

Czy są zajęcia przygotowujące do ewaluacji?

tak – można zapisać się na roczny kurs Akademii Tropienia dla Dorosłych „OTWÓRZ OCZY” (5 trzydniowych zjazdów) lub wykupić tylko wybrane zjazdy z tego kursu – o tematyce, w której czujecie się najmniej pewnie. Można też skorzystać z kilkudniowych szkoleń „Obecność zwierząt w terenie” organizowanych przez firmę „Droga do Lasu”

Tu znajdziecie terminy poszczególnych zjazdów drugiej edycji Akademii Tropienia (2025/II): „OTWÓRZ OCZY- certyfikacja – Akademia Tropienia dla dorosłych” (5 zjazdów) kurs roczny 2025/II | Portal Turystyczny Bagien Biebrzańskich Biebrza Eco-Travel

 

„OTWÓRZ OCZY”

„Twoje życie już nigdy nie będzie wyglądało tak samo”.
„Nie musisz czytać wszystkich książek. Przeczytaliśmy je za ciebie”

 

W programie:

warsztaty / ewaluacja w warunkach kameralnych / stacjonarnie (ok 50 pytań)

warsztaty / ewaluacja terenowa (około 50 pytań)

Cennik:

osoba w pokoju dwuosobowym: 1600 zł / zjazd

W koszty wliczono:

2 noclegi w pokojach dwuosobowych

wyżywienie: (2 posiłki w piątek, 3 posiłki w sobotę, 2 posiłki w niedzielę)

warsztaty stacjonarne / EWALUACJA

warsztaty terenowe / EWALUACJA

W koszty nie wliczono:

transport

Dodatkowo można zamówić:

dopłata do pokoju jednoosobowego 100 zł / zjazd

Upusty:

– dla pracowników Parków Narodowych i innych obszarów chronionych: 10 %

 

Informacje dodatkowe:

Czas trwania: 3 dni

Terminy:

14-15 marca 2025

24-26 paźdxiernika 2025

 

Osoby prowadzące:

Katarzyna Ramotowska: magister biologii środowiskowej, przyrodnik, terenowiec, fotograf przyrody, czynny przewodnik po Biebrzy i edukator przyrodniczy od ponad 30 lat. Założyciel i członek wielu stowarzyszeń działających na rzecz ochrony przyrody. Pionier rozwoju turystycznego Regionu Biebrza. Od roku 2001 właściciel Biebrza Eco-Travel - firmy zajmującej się wyprawami przyrodniczymi i edukacją w naturze. Nagrodzona tytułem „Przewodnik Roku 2011” przez Kapitułę Ogólnopolskiego Konkursu Przewodnik Roku. Szkoleniowiec przewodników po Biebrzy na kursie organizowanym przez WWF (Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody). Przez dziennikarzy mianowana „Królową i Ambasadorem Biebrzy”.
Pomysłodawczyni i współtwórczyni Ośrodka Archeologii Eksperymentalnej Mamucia Dolina, za którą otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskeigo w pierwszej edycji konkursu: Podlaskie Marki Roku 2004 w kategorii Pomysł Roku. .
Od 2017 roku właścicielka Gospodarstwa Przyjaznego Przyrodzie NatuRaj nad Biebrzą gdzie prowadzi wiele działań wspierających dziką przyrodę.
W życiu zawodowym „Szefowa”. Na co dzień „Zabiebrzona w stopniu nieuleczalnym”. Pasjonatka. Od dzieciństwa podgląda tajniki życia przyrody aby móc się nimi z Wami podzielić. Wychowana na bagnach i przez bagna od ponad 50 lat spełnia swoje marzenia o zgłębianiu sztuki czytania i rozumienia przyrody.
Urok Bagien pokazała już chyba całemu światu, a wciąż szaloną satysfakcję sprawia jej fakt, że kolejni goście wyjeżdżają stąd odrobinę bogatsi. Bogatsi o nowe spojrzenie na przyrodę.
Motto życiowe: „Nie ma rzeczy niemożliwych a cuda zajmują tylko trochę więcej czasu”

Adam Zbyryt: biolog, ornitolog, popularyzator nauki. Związany z Uniwersytetem w Białymstoku. Autor czterech książek przyrodniczych: „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” (Wydawnictwo Paśny Buriat, 2020), „Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt” (Wydawnictwo Marginesy, 2021), „Bocian. Biografia nieautoryzowana” (z prof. Piotrem Tryjanowskim; Wydawnictwo Paśny Buriat, 2022), „Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki” (Wydawnictwo Poznańskie, 2023) i ponad pięćdziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Książka o bocianie była nominowana do Nagrody „Złotej Róży” przyznawanej przez Festiwal Nauki w Warszawie, Instytut Książki i miesięcznik „Nowe Książki” dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.
Razem z redaktorem Marcinem Cichońskim w każdy poniedziałek o godz. 10:10 prowadzi cykl audycji przyrodniczych pt. „Dwóch ludzi z puszczy” na antenie Radia 357, a w każdą sobotę o godz. 9:30 występuje w cyklu audycji przyrodniczych pt. „Klinika zdrowego chomika” na antenie Radia Kraków. Występuje w serialu przyrodniczym „Podglądacze przyrody” emitowanym na antenie Polsatu (premiera sezonu 2024). Był prelegentem prestiżowego TEDx i wielu innych wydarzeń popularnonaukowych. Od trzech lat współpracuje z magazynem „Przekrój”, gdzie publikuje teksty na tematy przyrodnicze.
Za działania popularyzatorskie otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021” w kategorii Animator w konkursie zorganizowanym przez serwis PAP „Nauka w Polsce”. Prowadzi edukację przyrodniczą na fanpage’u na Facebooku „Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy”. Na bieżąco komentuje wydarzenia przyrodnicze w prasie i telewizji. Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki”, Polskiego Towarzystwa Etologicznego, Grupy Badawczej Bociana Białego i Lokalnej Komisji Etycznej w Olsztynie.

 

Czas trwania:

3 dni

Miejsce spotkania:

Baranówka

Zakwaterowanie:

Baranówka, pokoje 2-osobowe

Transport:

własny

Minimalna ilość osób:

12

Maksymalna ilość osób:

16

Terminy: zobacz

Jak się przygotować: zobacz

Zamówienie: zobacz

Najbliższe kwatery: zobacz

Jak się przygotować:

Niezbędnik:
- ścieralny marker,
- buty gumowe
- notatnik + ołówek
- aparat komórkowy lub fotograficzny do dokumentowania śladów

14 mar 2025 (pt) 24 paź 2025 (pt)
Brak zniżki
Last Minute
Klub Ptaków Polskich
Pracownik obszaru chronionego
Łosiowy Dukat Szczęścia

Prosimy pamiętać, że ta zniżka przysługuje jedynie osobom kwaterującym się za pośrednictwem naszego portalu. Celem dobrania najdogodniej zlokalizowanej kwatery dla tej wyprawy należy wejśc w zakładkę "Najbliższe kwatery" i dokonać rezerwacji przez formularz wybranego obiektu.

* oznacza pole obowiązkowe
proszę czekać na załadowanie mapy...