Newsletter

Szpak – ptak Europejskich Dni Ptaków 2014

Szanowni Państwo, 
wszystkich zainteresowanych poznawaniem ptaków Biebrzański Park Narodowy zaprasza do włączenia się w obchody Europejskich Dni Ptaków.

5 października br. (niedziela) organizujemy otwartą wycieczkę terenową w Goniądzu. Zbiórka o godzinie 13:30 przed Urzędem Miasta w Goniądzu, Plac 11 Listopada 38. 

Będziemy obserwować ptaki przebywające na obrzeżach miasta i na nadbiebrzańskich łąkach.

Trasa wycieczki: ulica Wojska Polskiego, Gęsia, Nadbiebrzańska do mostu na Biebrzy, następnie spacer w kierunku Wólki Piasecznej do wieży widokowej, powrót do punktu widokowego przy Starym Rynku, gdzie zakończymy spotkanie.
Zapewniamy lornetki i przewodnik do rozpoznawania ptaków.

Serdecznie zapraszamy do udziału! 
Wycieczkę poprowadzą pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego Agnieszka Henel i Katarzyna Nowicka
Biebrzański Park Narodowy kolejny raz włącza się w organizację Europejskich Dni Ptaków, aby zwrócić uwagę na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.
Europejskie Dni Ptaków od 1993 roku są organizowane przez międzynarodową federację BirdLife International, którą w Polsce reprezentuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W 34 krajach Europy i Azji w pierwszą sobotę i niedzielę października odbywają się bezpłatne wycieczki ornitologiczne przybliżające uczestnikom tajemnice ptasich wędrówek przez kontynent europejski z terenów lęgowych na zimowiska. W trakcie wypraw wszyscy wspólnie obserwują i liczą ptaki, a przewodnicy dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą. Szacuje się, że każdego roku w tych wydarzeniach bierze udział około 70 tys. uczestników.
Wyniki obserwacji przesyłane są za pomocą specjalnego formularza do polskiego koordynatora (OTOP), a następnie zbiorcze wyniki do europejskiego koordynatora akcji – natur&ëmwelt, partner BirdLife z Luksemburga. Efektem akcji będzie wyłonienie najliczniej obserwowanych gatunków ptaków naszego kraju i kontynentu.

Więcej informacji tutaj.

Tekst: Katarzyna Nowicka

Opracowanie: Piotr Tałałaj

Źródło: http://www.biebrza.org.pl/redir,index?wiecej=2167&wiecej_news=1

Zostaw komentarz :)