Newsletter

Wokół Biebrzy: „Zarobić na gospodarstwie”,

Gazeta Współczesna nr 4 (14415), 6 styczeń 2000, Wokół Biebrzy: „Zarobić na gospodarstwie”, autor: Aneta Zamojska

 

Z Katarzyną Ramotowską, prezesem Stowarzyszenia Ekoturystycznego „Biebrza Koneserom” rozmawia Aneta Zamojska.

W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła liczba gospodarstw agroturystycznych w regionie Biebrzy…
– Z agroturystycznej pustyni region biebrzański w ciągu ostatnich dwóch lat zmienił się w raj dla amatorów wczasów pod gruszą. Liczba kwater agroturystycznych przekroczyła magiczną liczbę 100.

Co było powodem tak znacznego wzrostu liczby kwater?
– Na pewno wzmożenie ruchu turystycznego, pociągające za sobą wzrost dochodów ludności lokalnej. Nie można jednak pominąć innego ważnego powodu – drastycznej sytuacji rolnictwa nad Biebrzą zmuszającej często rolników do przekwalifikowania się i poszukiwania alternatywnych źródeł zarobkowania.

Kto może prowadzić kwaterę agroturystyczną?
– Obecnie przepisy zezwalają rolnikom na udostępnianie turystom nie więcej niż 5 pokoi (ok. 20 miejsc noclegowych) bez opodatkowania. Każdy rolnik posiadający więcej niż 1 hektar przeliczeniowy może więc w obrębie swego gospodarstwa dorabiać na turystyce. Jedynym obowiązkiem (bez jakichkolwiek konsekwencji) jest zgłoszenie gospodarstwa w gminie i właściwym ODR. Potrzebne jest to do celów statystycznych i ewentualnej promocji

Ale zarejestrowanie kwatery nie jest równoznaczne z sukcesem finansowym…
– Absolutnie nie. Po pierwsze należy odpowiednio kwaterę dostosować do wciąż rosnących wymagań turystów, a po drugie zadbać o należytą promocję. Badania dowodzą, że najskuteczniejszą, a zarazem najtańszą formą reklamy jest przekaz ustny. Tak więc los kwaterodawców pozostaje w ich rękach i oni powinni zadbać, aby gospodarstwo było czymś jedynym i niepowtarzalnym.

Dziękuję za rozmowę.

Aneta Zamojska

Zostaw komentarz :)