Newsletter

Wokół Biebrzy: „Zarobić na bagnach”

Gazeta Współczesna nr 224 (14382), 18 listopad 1999, Wokół Biebrzy: „Zarobić na bagnach”, autor: Aneta Zamojska

Stowarzyszenie Ekoturystyczne „Biebrza Koneserom” przygotowuje się do uczestnictwa w Targach Ekoturystycznych w Hanowerze. Rozpoczęto już prace nad projektowaniem promocyjnych wydawnictw Regionu Biebrza.

Przewodnicy po Biebrzańskim Parku Narodowym zrzeszyli się w stowarzyszeniu „Biebrza Koneserom”. Przede wszystkim chcą oni, by ludność lokalna doceniła walory turystyczne regionu, w którym żyje i zaczęła zarabiać na nich pieniądze. Słabym punktem tego pomysłu jest szczególna wrażliwość zasobów przyrodniczych na nadmierną eksploatację. Postanowiono więc, że żadne ogniwo w łańcuchu ludność lokalna-pieniądze-przyroda, nie zostanie przerwane.

Przewodniczącą stowarzyszenia, zarejestrowanego w październiku w Sądzie Okręgowym w Łomży, została Katarzyna Ramotowska, jej zastępcą – Dariusz Grabowski, a skarbnikiem Elżbieta Konopka. Do zarządu weszli: Tadeusz Daniłko, Andrzej Mydliński, Małgorzata Znaniecka, Kamil Sadowski. Członkowie stowarzyszenia wytyczyli zadania na najbliższe miesiące. Wśród nich znajduje się utworzenie archiwum publikacji, dotyczących Bagien Biebrzańskich. Zbiór ten docelowo ma stać się wypożyczalnią literatury.

„Biebrza Koneserom” pomoże też w przygotowaniu przyrodniczej części polsko-angielskiego rysunkowego przewodnika po Bagnach Biebrzańskich. Całość projektu realizowana jest przez wolontariuszy z Amerykańskiego Korpusu Pokoju, a koordynowana – przez Towarzystwo Biebrzańskie, „Biebrzę Koneserom”, Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF) oraz Park Biebrzański. Pierwsze robocze warsztaty terenowe oddelegowanej do pracy z wolontariuszami sekcji obcojęzycznej odbędą się w sobotę, 20 listopada. Spotkanie o godzinie 9 przed siedzibą stowarzyszenia w Goniądzu.

W najbliższy weekend, w dniach 20-21 listopada w Wiźnie przewodnicy będą podnosić swoje kwalifikacje przyrodnicze. Aby doskonalić swoje umiejętności w dziedzinie rozpoznawania ptaków drapieżnych udadzą się do Muzeum Przyrodniczego w Drozdowie, zaś nauka w rozpoznawaniu drzew i krzewów w stanie bezlistnym odbędzie się podczas wyprawy terenowej.

Członkowie sekcji agroturystycznej, działającej przy stowarzyszeniu, prowadzą weryfikację danych o kwaterach prywatnych, odwiedzając je i wprowadzając standaryzację na wewnętrzne potrzeby stowarzyszenia.

Aneta Zamojska

Zostaw komentarz :)