Tym razem zapraszamy na Wszechnicę o tematyce kulturowej : "Biebrzańskie tradycje"
Przeczytaj całość"Safari łosiowe" w promocji oraz nowy program: "Łosie, bobry, jenoty, sowy" ;) Zobacz co jeszcze...
Przeczytaj całośćListopad dał początek bliskim spotkaniom z łosiami w ich zimowej ostoi. Tego się spodziewaliśmy. Zaskoczyła nas jednak trwająca wciąż jesień, która w połączeniu z wyjątkowo suchą aurą w tym roku, daje nam obecnie szansę na bliskie spotkania z bobrami i możliwość podglądania prowadzonych przez nie prac, w ramach przygotowań do zimy. Postanowiliśmy więc złożyć to dla Was w jeden wygodny program ;) Zapraszamy!
Przeczytaj całośćWiemy, że kochacie piękno przyrody utrwalone na zdjęciach. Nie może więc Was zabraknąć na Festiwalu Wizje Natury 2014 (15-16 XI, Izabelin). My oczywiście też tam będziemy - a nasze rzeźby z nami. Do zobaczenia :)
Przeczytaj całośćJesień to czas zmian – my też wiele zmieniamy i chcemy byście WY byli częścią naszej ewolucji. Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie na nazwę dla rzeźb i dla naszego sklepu... Tak, tak... już niedługo otworzymy przed Wami szeroko drzwi!! Zapraszamy do nadsyłania swoich propozycji na facebook'u (wydarzenie: „Szukamy nazwy') lub mailem.
Przeczytaj całośćByki z młodszej klasy wiekowej przebywają już w stadach kawalerskich. Grupują się zazwyczaj po kilka - kilkanaście osobników. W tej grupie było 11 samców. Ewidentny dowód na to, że zima za pasem ;)
Przeczytaj całośćTwoje dziecko wciąż powtarza, że chce na ptaki? Zaskakuje pytaniami o wilki, bobry czy puszczyki? Lubi przeglądać albumy ze zdjęciami dzikiej przyrody? Ma 8-14 lat? Kolonie i obozy na których dotychczas bywało zostawiły niedosyt? Mamy ofertę dla Ciebie! ciąż jeszcze dostępne są miejsca na 2 turnusy zimowego obozu przyrodniczego dla dzieci!
Przeczytaj całośćZarówno tych, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w fotografii przyrodniczej - jak i tych bardziej doświadczonych - chcących sprawdzić swą wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie - zapraszamy w weekend listopadowy na warsztaty fotograficzne. Prosiliście nas o to od lat :)
Przeczytaj całośćSpektakularny taniec godowy, donośny klangor, imponujące zlotowiska – z tego głównie znany jest żuraw – synonim wdzięku i piękna. To jednak tylko nieliczne wątki jakże ciekawej biologii tego gatunku...
Przeczytaj całośćTo pomysł na zaskakujący i nietuzinkowy prezent: świąteczny, walentynkowy, ślubny, urodzinowy, imieninowy.
Przeczytaj całośćGdy do głosu dochodzą hormony, a wieńce olbrzymów się splatają, ziemia trzęsie się w posadach a rześkie powietrze na bagnach wypełnia się miarowym, basowym porykiwaniem... Tylko najmocniejsze samce zgromadzą u swego boku harem łań i zdobędą tym samym prawo do przekazania genów potomkom. Broniąc swej wyłączności do grupy samic będą cierpliwie wyczekiwały kilkudniowych okresów rui poszczególnych samic. Przeganianie natrętnych konkurentów, z całkiem częstym użyciem narzędzia w postaci wieńca na głowie, oraz pilnowanie dość ochoczo ulegających zalotnikom Pań, spędza sen z powiek, a masę z ciała, władcom haremów. Mowa oczywiście o jeleniu.
Przeczytaj całośćTo już druga sowa w naszej kolekcji Płaszczaków Przytulanek. Precyzyjna, ręczna praca w drewnie olchowym. Seria limitowana. FIRST MINUTE - 30 % do końca tygodnia (17 VIII)
Przeczytaj całośćCorocznym zwyczajem dorosłych zapraszamy na Jesienną Akademię Przyrody (weekendy we wrześniu i w październiku). Będą żurawie na noclegowisku, bukowisko, rykowisko, tropienia w rewirze wilków i podglądanie nocnego życia sów.
Przeczytaj całośćZnamy już terminy obu turnusów Zimowej Akademii Przyrody dzieciom. Rozpoczął się nabór. Zapraszamy wszystkie dzieciaki pozytywnie zakręcone na punkcie przyrody. Będą łosie, bobry, wydry, sowy. będą te pierzaste i te owłosione. Będziemy tropili, śledzili i podglądali. Będziemy rozwiązywali kryminalne zagadki i doskonale się bawili.
Przeczytaj całośćPo latach pierwsza sowa w naszej kolekcji. Nareszcie. Precyzyjna ręczna praca w drewnie olchowym. Seria limitowana. Powstały tylko 23 takie rzeźby.
Przeczytaj całośćMinisterstwo Środowiska, ignorując wyniki prowadzonych od ponad 30 lat badań naukowych nad łosiem, oraz wytyczne zawarte w "Strategii ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce" planuje powrót do odstrzału na zasadach sprzed moratorium. Zasadach, które doprowadziły do eksterminacji łosi w Polsce....
Podpisujemy petycję w obronie łosia: http://www.petycje.pl/
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy na Jarmark do Kiermus.
Do Kiermus przybędzie około 300 wystawców z całej Polski. Spodziewamy się odwiedzin ponad 10 tysięcy osób zwiedzających, zainteresowanych kupnem rękodzieła ludowego, regionalnych przysmaków oraz przysłowiowych staroci- czyli bezcennych antyków.
Przeczytaj całośćWczesna wiosna i niski poziom wody sprawiły, że nasze spływy na bobry zaczęliśmy wcześniej niż zazwyczaj :) A to oznacza, że najbliższe wyprawy będą wyjątkowo atrakcyjne: z pięknymi rozlewiskami i przelotnymi ptakami w tle i jeszcze bez dokuczliwych komarów :) Bobry - ze względu na słabo rozwiniętą wegetację są bardzo łatwe o tej porze roku do oglądania.
Przeczytaj całośćWczesna wiosna sprowokowała bardzo atrakcyjny splot aspektów przyrodniczych: rozlewiska, przeloty gęsi i innych ptaków, tokujące bataliony, wybarwione na niebiesko żaby moczarowe oraz rozpoczynające kwitnienie kaczeńce.
Postanowiliśmy to wszystko połączyć w jeden temat: „Gęsi, bataliony, niebieskie żaby”.
Przeczytaj całośćBagna zaczęły się „gotować”. Powodem tej nadzwyczajnej sytuacji jest głucho brzmiące, zbiorowe szczekanie wielu tysięcy żab moczarowych.
Ale bardziej zaskakująca niż bulgotanie bagien jest głęboko niebieska barwa tych płazów.
To pomysł na zaskakujący i nietuzinkowy prezent: świąteczny, walentynkowy, ślubny, urodzinowy, imieninowy.
Przeczytaj całośćTo pomysł na zaskakujący i nietuzinkowy prezent: świąteczny, walentynkowy, ślubny, urodzinowy, imieninowy.
Przeczytaj całośćna przyrodniczą nutę :)
Przeczytaj całośćprezentacja (pdf)
Otwórz plikprezentacja (pdf)
Otwórz plikNa półkach naszego Sklepiku Łosiowego pojawiła się druga, a zarazem ostatnia seria rzeźby ŻURAW. Darzę go szczególnym sentymentem bo był to pierwszy zwierzak z kolekcji Płaszczaki Przytulanki, z którym ja i mój tato się zmierzyliśmy niemal 15 lat temu.
Przeczytaj całośćTak - jeśli we wrześniu oddasz na nią swój głos!!!
Przeczytaj całość17 marca zapraszamy na rekonstrukcję "Boju pod Peńskimi" z okresu powstania styczniowego
Otwórz plik...czemu nie? Stylowe, drewniane, beczki kąpielowe są gotowe do wstawienia do ogrodu. Parawan, świeczki i szampan zapewne podkręcą atmosferę. Ale wystarczy zamknąć oczy i wsłuchać się w ptasie koncerty :)
…a porady jak uczynić swój ogród bardziej przyjaznym ptakom znajdziecie tu: „Ogród na pTAK”
Przeczytaj całość...a ponadto bliskie spotkania z bobrami, wydrami, łosiami, mnogością skrzydlatych wędrowców oraz spektakl godowy niebieskich o tej porze roku żab moczarowych. To wszystko znajdziecie nad Biebrzą w marcu :)
Przeczytaj całośćUwaga, w opcji "BIEBRZA ZA PÓŁ CENY" pojawiła się właśnie czwartkowa (21 II) WYPRAWA NA BOBRY, WYDRY I NORKI :) Czas trwania: 6 godzin. Maksymalna wielkość grupy: 6 osób.
Przeczytaj całośćMamy już absolutną pewność, że Zimowa Akademia Przyrody Dzieciom (27 I - 3 II 2013) dojdzie do skutku !!!
Niniejszym zapraszamy wszystkich młodych przyrodników :) Pozostało 8 wolnych miejsc !!!
Jeleń, sarna i dzik to zwierzęta, które stanowią podstawę pożywienia polskich wilków. Wilk potrzebuje około pięciu kilogramów mięsa na dzień, dlatego jeleń starcza całej watasze zaledwie na dwa dni. Do dzika podchodzi zaś z rezerwą, bo ten zwykle zaciekle się broni. „Podstawą pokarmu wilków w naszym kraju okazały się trzy gatunki dzikich ssaków kopytnych – jeleń, sarna i dzik”...
Przeczytaj całośćW Sklepiku Łosiowym pojawiła się kolejna rzeźba z serii Płaszczaki Przytulanki. Tym razem jest to długo wyczekiwany kulik wielki. Kolor naturalny, drewno olchowe, wysokość 30 cm.
Przeczytaj całośćPod doświadczonym okiem badacza sów poznamy sekrety tych owianych nutą tajemniczości symboli nocy, przejdziemy przyspieszony kurs rozpoznawania ich głosów ale przede wszystkim, dzięki wiedzy przyrodnika – damy sobie szansę udziału w scenach z ich życia rodzinnego. Nie pominiemy także innych “nocnych marków”: płazów, nietoperzy i owadów.
Przeczytaj całośćSplecione w śmiertelnym, godowym uścisku poroża dwóch byków łosia znaleziono nad Biebrzą. Łopaty należały do czternastaka i dwudziestaka...
Przeczytaj całośćMiło jest się czasami zatrzymać po to by spojrzeć na własną pracę oczyma gości.
Zapraszamy na relację z wakacyjnego pobytu totalnie zabiebrzonej rodziny.
Przeczytaj całośćMnóstwo imprez - wiele z nich nieodpłatnie :)
Jednym słowem trudny wybór i przednia zabawa.
Przeczytaj całośćTradycyjnie już po raz jedenasty w dniu 25 sierpnia 2012 r. odbędą się Biebrzańskie Sianokosy. Spotkamy się jak zwykle na Bagnie Ławki przy Carskiej Drodze. Celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz popularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych.
Przeczytaj całość26 sierpnia 2012 zapraszamy wszystkich do Osowca Twierdzy na Targi Twórczości i Sztuki Ludowej "100 Pomysłów dla Biebrzy"
Przeczytaj całośćZobaczcie jak powstawał największy Orlik Grubodzioby na świecie! - niesamowity materiał z 2640 zdjęć w technice "time-lapse"...
Przeczytaj całośćW Brzostowie rozpoczął się doroczny spektakl przeprawy krów przez rzekę. W chwili obecnej krowy na tzw "zarzecze" wypuszcza 6 gospodarzy. Od wczoraj ustabilizowały się godziny przepraw: poranną przeprawę można podziwiać od godziny 6 rano a wieczorną od 16 :)
Niestety zwyczaj ten bardzo szybko zanika nawet nad Biebrzą . W Brzostowie w ciągu 3 lat ilość przeprawiających się krów spadła w ciągu z 300 do 100 :(
Przeczytaj całośćMaj to czas kwitnienia tego najpiękniejszego polskiego storczyka. Biebrzańska populacja jest stale monitorowana przez botaników i prawdopodobnie jest najliczniejsza w Polsce.
Przeczytaj całośćW chwili obecnej w Kotlinie Biebrzańskiej przebywa około 1000 gęgaw. Są wśród nich zarówno ptaki lęgowe jak i przelotne. Numery odczytywanych obrączek wskazują na to, że przynajmniej część przebywających obecnie nad Biebrzą ptaków pierzyła się na wyspie Rugia w Niemczech.
Przeczytaj całośćKonkurs odbywał się pod honorowym patronatem podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki - Katarzyny Sobierajskiej prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej - Rafała Szmytke oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Przeczytaj całość...Każde kolejne miejsce mordu, poza krwią i sierścią, wnosiło dodatkowe dowody: brak szkieletu, kawałek wnętrzności, roślinna zawartość żołądka, strzępek skóry, ostry zapach lisa.
Przeczytaj całośćTo temat kolejnej już Wszechnicy Biebrzańskiej, która odbyła się w dniach 11-12 luty w Osowcu Twierdzy. Tym razem rozmawialiśmy o kulturze podglądania przyrody. Zrobiliśmy sobie rachunek sumienia z najczęściej popełnianych wobec przyrody grzechów turystycznych; zaczęliśmy opracowywać "kodeks bezpiecznego dla przyrody z nią obcowania"; wszyscy chętni mogli zupełnie dobrowolnie podpisać "Deklarację Ekoturysty".
Przeczytaj całośćPodczas, gdy dziesiątki specjalistów pracują nad efektywnym zapobieganiem kolizjom zwierząt z samochodami - znajdują się instytucje, których bezmyślne poczynania wyciągają łosie z lasu wprost pod koła pędzących samochodów...
Przeczytaj całośćNowy numer kwartalnika
W sprzedaży pojawił się kolejny numer kwartalnika "Fotonatura". W magazynie między innymi obszerny materiał o przyrodzie Biebrzy i możliwościach jej fotografowania.
Przeczytaj całość